Co to jest sieć reklamowa Google?

Co to jest sieć reklamowa Google?

Google Ads najczęściej kojarzy nam się z linkami sponsorowanymi w wyszukiwarce, oznaczonymi etykietą „Reklama”. Warto jednak wiedzieć, że system ten daje nam znacznie szersze możliwości, bo dzięki sieci reklamowej Google Ads pozwala promować produkty i usługi także w wielu innych miejscach w internecie. Co to jest sieć reklamowa Google? Wyjaśniamy!

Czym jest i do czego służy sieć reklamowa Google Ads?

Czym jest sieć reklamowa Google? Aby dobrze wyjaśnić to zagadnienie, trzeba omówić dwa pojęcia: Google Ads oraz AdSense.

Google Ads to aktualna nazwa systemu reklamowego (dawniej Google AdWords), stworzonego w październiku 2000 roku. Od ponad 20 lat umożliwia on firmom przygotowywanie i publikowanie reklam m.in. w modelu CPM (Cost Per Mille – płatność za 1000 wyświetleń) oraz PPC (Pay Per Click – płatność za kliknięcie). Reklamodawcy mają do wyboru kilka typów kampanii i formatów reklam, a także dwa obszary ich wyświetlania – sieć wyszukiwania oraz omawiana w tym wpisie sieć reklamowa Google Ads lub inaczej Google Display Network.

Do sieci reklamowej należą usługi Google (np. Gmail, YouTube, Google Play), a także ponad 2 miliony niezależnych produktów cyfrowych, takich jak strony internetowe, aplikacje mobilne czy filmy wideo partnerów sieciowych. Wspólnie tworzą one najpotężniejszy w internecie obszar pozwalający na prowadzenie działań promocyjnych. Z sieci reklamowej Google korzystać może nie tylko branża e-commerce, ale również firmy usługowe, a nawet lokalne biznesy.

System Google Ads przeznaczony jest zatem dla reklamodawców, natomiast AdSense to program zrzeszający wydawców, którzy zgodzili się na wyświetlanie reklam w obrębie swoich produktów cyfrowych – oczywiście za odpowiednią opłatą. To właśnie oni tworzą sieć reklamową Google Ads.

Przykłady serwisów należących do Google Display Network:

 • onet.pl,
 • wp.pl,
 • olx.pl,
 • abczdrowie.pl,
 • radiozet.pl,
 • gazeta.pl,
 • sport.pl.

Czy warto promować firmę w sieci reklamowej Google?

Reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania to obecnie jedna z najważniejszych strategii digital marketingu. Jednak nie można zapominać również o banerach i reklamach wideo, pozwalających na dotarcie do nieco mniej zdecydowanych użytkowników. Dzięki sieci reklamowej Google Ads Twój komunikat może trafić do użytkowników, którzy nie tylko nie znają Twojej firmy, ale również nie wiedzą jeszcze, że potrzebują oferowanego przez Ciebie produktu.

Google Display Network daje niemal nieograniczone możliwości, za co odpowiedzialne są przede wszystkim: różnorodne metody kierowania reklam oraz rozbudowana baza wydawców w AdSense. Kampania w sieci reklamowej Google dociera do ponad 90% wszystkich użytkowników internetu.

Sieć reklamowa Google Ads – formaty reklam i metody kierowania

System Google Ads pozwala na wyświetlanie reklam w sieci wyszukiwania oraz w sieci reklamowej Google Ads. W pierwszym przypadku mają one postać sponsorowanych linków na stronie SERP, w drugim możliwości jest o wiele więcej, zarówno jeśli chodzi o format reklam, jak i sposób ich kierowania.

Najpopularniejsze formaty reklam

 • Reklamy graficzne – obraz statyczny lub dynamiczny (GIF) z krótkim tekstem zachęcającym do wykonania konkretnego działania. Najczęściej rozliczane są w modelu PPC.
 • Reklamy wideo – wyświetlają się w serwisie YouTube oraz na stronach w sieci partnerów wideo. Dostępne formaty to m.in. In-Stream (możliwe i niemożliwe do pominięcia), In–Feed, Out-Stream i bumbery. Rozliczane są w modelu PPC i CPM.
 • Reklamy aplikacji – ich celem jest zwiększenie liczby pobrań aplikacji, a także zwiększenie zaangażowania użytkowników, którzy wcześniej zdecydowali się na instalację, jednak nie korzystają z aplikacji.

Metody kierowania reklam

Ogromną zaletą sieci reklamowej Google Ads jest możliwość kierowania reklam nie tylko za pomocą słów kluczowych – tak jak wygląda to w sieci wyszukiwania – ale również na kilka innych sposobów. To pozwala reklamodawcom docierać do znacznie szerszej publiczności. Dostępne metody kierowania reklam to:

 • słowa kluczowe – reklamy wyświetlają się na stronach zawierających przypisane do kampanii słowa kluczowe;
 • tematy – reklamy wyświetlają się w serwisach powiązanych tematycznie ze słowami lub kategoriami przypisanymi do kampanii;
 • docelowi odbiorcy – reklamy kierowane są do konkretnych osób np. ze względu na dane demograficzne czy zainteresowania;
 • miejsca docelowe – reklamy kierowane są na konkretne adresy URL.

Jak stworzyć reklamę do sieci Google?

Aby stworzyć kampanię w sieci reklamowej Google, należy włączyć usługę Google Ads, dostępną dla wszystkich użytkowników posiadających konto Google, a następnie skonfigurować panel zarządzania. Po wykonaniu tych kroków możliwe będzie utworzenie nowej kampanii (reklamy lub grupy reklam).

W procesie konfiguracji konieczne jest:

 • ustalenie budżetu dziennego;
 • określenie modelu rozliczeniowego i maksymalnej stawki;
 • wybranie typu kampanii i formatu reklamy;
 • określenie grupy odbiorców;
 • przypisanie słów kluczowych, tematów lub kategorii tematycznych;
 • stworzenie kreacji reklamy.

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 10

  Zobacz inne wpisy

  Zacznij zarabiać z Google AdSense

  Zacznij zarabiać z Google AdSense

  Czym jest audyt Google Ads i co powinien zawierać?

  Czym jest audyt Google Ads i co powinien zawierać?

  GSP AdWords

  GSP AdWords

  Darmowa konsultacja

   That’s right,

   Let’s talk!

   Porozmawiajmy o tym, jak możesz zwiększyć sprzedaż w swoim biznesie dzięki efektywnym kampaniom reklamowym.

   • I Wypełnij formularz kontaktowy.
   • II Nasz Specjalista ADS skontaktuje się telefonicznie i ustali dogodny termin konsultacji.
   • III Na bezpłatnej konsultacji przedstawiamy wyniki naszej analizy.
   • IV Po konsultacji otrzymasz podsumowanie oraz wskazówki, jak efektywnie reklamować swój biznes w sieci.
   Pobierz bezpłatną
   CHECKLISTĘ
   SKUTECZNEJ KAMPANII
   GOOGLE SHOPPING ADS
   i dowiedz się, jak zwiększyć zyski z reklam produktowych
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez iCEA PERFORMANCE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej informacji w Polityce prywatności.