Kampanie reklamowe Google Ads

Bezpłatna konsultacja
NASI KLIENCI
vuka
Panattoni
Lou
botland
sneaker peeker
mks meble
kuchniasklep.pl
mebleM4.pl
mpm

Dopasuj swój budżet

Dla 5000 PLN budżetu reklamowego koszt obsługi wynosi 1300 PLN

Bezpłatna konsultacja

  Chcesz sprzedawać więcej?
  Zostaw kontakt i zamów bezpłatną konsultację ADS z naszym doradcą.

  Reklamy tekstowe

  Jeśli chcesz dotrzeć do klienta, który właśnie poszukuje Twoich produktów i usług – reklama tekstowa to coś dla Ciebie. Ta podstawowa forma reklamy Google Ads wciąż jest jedną z najskuteczniejszych – sprawdź sam.

  Reklamy graficzne

  Podobno jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Wykorzystaj ten potencjał reklam graficznych i pokaż swoją ofertę klientom. Dzięki dopasowanemu targetowaniu na bazie zachowania w sieci i zainteresowań – dotrzemy tylko do właściwych osób!

  Remarketing

  Jeśli chcesz dotrzeć do klienta, który właśnie poszukuje Twoich produktów i usług – reklama tekstowa to coś dla Ciebie. Ta podstawowa forma reklamy Google Ads wciąż jest jedną z najskuteczniejszych – sprawdź sam.

  Zakupy Google

  Podobno jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Wykorzystaj ten potencjał reklam graficznych i pokaż swoją ofertę klientom. Dzięki dopasowanemu targetowaniu na bazie zachowania w sieci i zainteresowań – dotrzemy tylko do właściwych osób!

  Reklama Youtube

  Jeśli chcesz dotrzeć do klienta, który właśnie poszukuje Twoich produktów i usług – reklama tekstowa to coś dla Ciebie. Ta podstawowa forma reklamy Google Ads wciąż jest jedną z najskuteczniejszych – sprawdź sam.

  Kampania reklamowa Google Ads – co to jest i jak ją uruchomić?

  Kampania Google Ads to nic innego jak utworzona, odpowiednio skonfigurowana i opublikowana reklama – lub grupa reklam – w formie tekstowej, graficznej lub wideo. Przedsiębiorcy mogą w ten sposób promować swoje firmy, produkty czy nawet nadchodzące wydarzenia. Reklamy mogą docierać do konkretnych odbiorców i wyświetlać się w odpowiednim czasie, co jest ogromną zaletą systemu oferowanego przez Google.

  Rozwiń

  Jak uruchomić kampanię Google Ads?

  Sam proces uruchomienia kampanii Google Ads nie jest skomplikowany. Firma Google mocno się postarała, aby tworzenie reklam było jak najbardziej intuicyjne i nie trwało zbyt długo. W pierwszej kolejności trzeba utworzyć konto w Google Ads i podać m.in. adres serwisu, którego będą dotyczyły reklamy. Zakładanie konta trwa kilka minut, a po tym czasie tak naprawdę można już przystąpić do uruchamiania kampanii. Początkowe ustawienia dotyczą:

  • słów kluczowych;
  • informacji o firmie;
  • informacji o produkcie lub usłudze, która ma być promowana;
  • obszaru wyświetlania reklamy.

  Po wstępnej konfiguracji, przez którą system Google sprawnie przeprowadza każdego twórcę kampanii poprzez wyświetlanie jasnych komunikatów i intuicyjną nawigację, nadchodzi czas na utworzenie poszczególnych reklam, które będą należały do jednej kampanii.

  Czy prowadzenie kampanii Google Ads jest trudne?

  Utworzenie konta czy nawet uruchomienie pierwszej kampanii nie jest trudne, a wręcz banalnie proste. Niestety samo zarejestrowanie się i włączenie promocji nie jest gwarancją sukcesu. Aby reklamy Google Ads skutecznie docierały do odpowiednich osób, kluczowa jest konfiguracji i ustawienia poszczególnych reklam. Tak naprawdę to od ustawień zależy to, w jakim stopniu kampania będzie wspierała działania marketingowe firmy. A to już niestety nie jest tak proste jak rejestracja. Aby zrobić to prawidłowo, potrzebna jest szeroka wiedza.

  Ustawienia kampanii i reklam – o czym trzeba pamiętać?

  Nie ma jednego idealnego schematu ustawień, który sprawdzi się w każdym przypadku i zagwarantuje sukces kampanii. Wszystkie rozwiązania powinny być dobierane na podstawie występujących okoliczności – zazwyczaj w przypadku każdej firmy wygląda to inaczej. Istnieją jednak aspekty, których nie można pomijać konfigurując kampanie reklamowe Google Ads, ponieważ bezpośrednio mogą one wpływać na sukces promocji.

  Budżet na kampanie i stawka

  Jedną z najważniejszych kwestii jest stawka za kliknięcie linku przez użytkownika. Ma ona znaczenie przede wszystkim w trakcie ustalania rankingu reklamy przez mechanizm Google, jednak jej wysokość wpływa również na sposób wykorzystania budżetu firmy. Istnieje kilka metod optymalizacji stawek. Można to zrobić ręcznie, czyli ustalić maksymalny koszt za jedno kliknięcie reklamy, lub skorzystać z automatyzacji, czyli powierzyć to zadanie algorytmom systemu Google Ads.

  Automatyczne strategie optymalizacji stawek polegają m.in. na określeniu docelowej liczby konwersji, lub na wygenerowaniu maksymalnej liczby kleknięć reklamy w ramach założonego budżetu. Budżet to również kwestia, o której można zadecydować samodzielnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby początkowo przeznaczać na promocję 500 zł miesięcznie, a wraz z upływem czasu i w miarę skuteczności działań zwiększać tę kwotę.

  Sposób na ustalenie stawek jest wiele, a wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od celu, jaki chce osiągnąć firma. Trzeba jednak pamiętać, że dla jednej kampanii Google Ads, czyli do grupy reklam mieszczących się w jej zakresie można dobrać tylko jedną strategię optymalizacji stawek. Jeśli chcesz zastosować kilka metod, music otworzyć kilka oddzielnych kampanii.

  Grupa docelowa

  W przypadku reklam w sieci wyszukiwania, czyli linków płatnych na stronie SERP kierowanie reklamy polega głównie na doborze słów kluczowych – pojawiają się one w wynikach wyszukiwania, gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarce konkretną frazę, jaka została uwzględniona przy konfiguracji kampanii Google Ads. Natomiast w przypadku sieci reklamowej wygląda to nieco inaczej. Istnieje kilka sposobów na kierowanie reklam:

  • Słowa kluczowe – reklamy wyświetlają się w witrynach, które zawierają słowa kluczowe uwzględnione w kampanii.
  • Tematyka stron – reklamy wyświetlają się na stronach, które są powiązane ze słowami kluczowymi uwzględnionymi w kampanii.
  • Miejsce docelowe – reklamy wyświetlają się w obrębie konkretnych adresów URL, które należą do sieci reklamowej Google.
  • Określona grupa odbiorców – reklamy wyświetlane są użytkownikom o konkretnych cechach np. wiek, płeć, wykształcenie, zainteresowania itp.

  Oczywiście wybór miejsca, w jakim ma wyświetlać się reklama powinien być poprzedzony szczegółową analizą potencjalnych klientów. Dzięki temu promocja będzie docierała do odpowiednich osób.

  Harmonogram reklam

  Kampania reklamowa Google Ads może być dopasowana do godzin, w jakich pracuje firma lub po prostu do jej potrzeb. Chodzi o to, aby pora wyświetlania reklamy przyniosła jak najwięcej korzyści, jak najniższym kosztem. Możliwe jest to właśnie dzięki ustawieniom związanym z harmonogramem reklam. W panelu administracyjnym możesz ustawić konkretne dni i godziny, w jakich ma się wyświetlać kampania.

  Cele reklamy

  Określenie celu marketingowego kampanii Google Ads wiąże się z m.in. z budżetem. W przypadku różnych celów inaczej powinno wyglądać planowanie budżetu oraz strategia optymalizacji stawek. Przedsiębiorca musi zastanowić się, czy jego głównym celem jest pozyskanie kontaktów do potencjalnych klientów, zwiększenie sprzedaży, zbudowanie świadomości marki czy zachęcenie do pobierania materiałów edukacyjnych.

  Kampania reklamowa Google Ads – co to jest i jak ją uruchomić?

  Kampanie lokalne Google Ads

  Promocja w sieci nie jest – jak twierdzą niektórzy – przeznaczona tylko dla dużych przedsiębiorstw, które próbują podbić rynek krajowy czy nawet zdobywać klientów zagranicznych. Małe, lokalne firmy również mogą wiele zyskać na digital marketingu. System Google Ads jest przygotowany również pod tym kątem.

  Rozwiń

  Pozwala on na tworzenie kampanii reklamowych, które docierają do odbiorców znajdujących się w konkretnej lokalizacji. Przedsiębiorcy mogą promować swoje usługi w jednym regionie, mieście czy dzielnicy.

  Kierowanie na lokalizację można ustawić w panelu administracyjnym konta, z poziomu konfiguracji kampanii.

  Kiedy warto reklamować się lokalnie?

  Komunikat reklamowy utworzony za pośrednictwem systemu Google Ads, który dociera do konkretnego obszaru to rozwiązanie przede wszystkim dla firm, które świadczą swoje usługi stacjonarnie. Przykładami takich działalności mogą być: mechanik, fryzjer czy lokal gastronomiczny. W przypadku tych biznesów kierowanie reklamy do całego kraju jest zwyczajnie nieopłacalne, ponieważ raczej nikt nie będzie przemierzał całej Polski, aby dostać się do fryzjera. Z takich usług korzysta się zazwyczaj w pobliżu miejsca zamieszkania lub pobytu.

  Wyświetlanie reklamy Google Ads wszystkim – nawet tym, którzy na pewno nie skorzystają z oferty – to niepotrzebne zwiększanie kosztów, które i tak nie przyniosą więcej korzyści. W przypadku reklam PPC ma to szczególne znaczenie, ponieważ przedsiębiorca płaci za każde kliknięcie linku. Żeby taka strategia generowała zyski, kliknięcie powinno wiązać się z konwersją. Gdy firma lokalna będzie reklamowała się w całym kraju, budżet może zostać szybko przepalony na kliknięcia osób, które i tak nie zostaną klientami, ponieważ nie będzie odpowiadała im lokalizacja. Kierowanie lokalne w Google Ads to zatem doskonały sposób na optymalizację kosztów.

  Warto jednak wspomnieć, że wyszukiwanie kierowane na lokalizację staje się coraz częstszym zjawiskiem, dlatego kampanie lokalne Google Ads mogą być wykorzystywane również jako element strategii marketingowej dla firm, które oferują usługi w całym kraju. Oprócz tego jest to szansa na rozwój dla przedsiębiorstw, które w przyszłości planują działać na szeroką skalę, jednak dopiero zaczynają swoją działalność. Lokalne reklamy pozwalają uzyskać silną pozycję i rozpoznawalność w jednym obszarze, co jest dobrą podstawą do stopniowego poszerzania zakresu działalności i docierania do coraz szerszej grupy odbiorców w kraju, a następnie do innych zakątków świata.

  Jak zwiększyć skuteczność lokalnej reklamy?

  Aby lokalna reklama Google Ads rzeczywiście pomagała pozyskiwać klientów, trzeba dobrać do kampanii odpowiednie słowa kluczowe. Jeśli już promujesz swój biznes w konkretnej okolicy, musisz zadbać o to, aby docierać do klientów zainteresowanych zakupem czy skorzystaniem z usługi. Dlatego ogólne frazy nie sprawdzą się najlepiej. Lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z bardziej precyzyjnych fraz; takich, które dokładnie opisują intencje użytkownika. Wtedy można mieć pewność, że będą one generowały ruch, który przełoży się na konwersję. Oprócz tego warto rozszerzyć swoją reklamę lokalną. Kampanie Google Ads pozwalają na dodawanie dodatkowych nagłówków, adresów do podstron, informacji o firmie czy danych kontaktowych. Im więcej informacji uzyska użytkownik, tym większa szansa, że będzie chciał skorzystać z oferty. Rozszerzone reklamy mają zazwyczaj większy współczynnik klikalności.

  Aby wzmocnić pozycję na lokalnym rynku, warto połączyć konto Google Ads z kontem Google Moja Firma (GMF). GMF to platforma, która umożliwia utworzenie i zarządzanie wirtualną wizytówką.

  Kampanie lokalne Google Ads

  Czym powinna charakteryzować się skuteczna reklama Google Ads?

  Kampanie reklamowe Google Ads cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem m.in. ze względu na szybkie efekty. Odpowiednio skonfigurowana kampania, dobrze oceniona przez mechanizm Google, będzie wyświetlała się automatycznie – w tym przypadku na rezultat nie trzeba czekać kilka czy kilkanaście miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku pozycjonowania, sama wysoka pozycja nie jest jeszcze korzyścią dla firmy.

  Rozwiń

  Aby reklama Google Ads była skuteczna, trzeba przypodobać się nie tylko mechanizmom ustalającym jej ranking, ale również odbiorcom komunikatu. Tak naprawdę skuteczność kampanii można określić na podstawie tego, jak reagują na nią użytkownicy, czyli jakie podejmują akcje. Poniżej omówione zostały podstawowe aspekty skutecznej reklamy.

  Zachęcający tekst i przyciągająca uwagę grafika

  Oczywiście pierwszym krokiem jest zoptymalizowanie ustawień kampanii zgodnie z wytycznymi systemu Google Ads, bo tylko w takim przypadku reklama będzie miała w ogóle szanse na to, aby wyświetlić się w wyszukiwarce czy w sieci reklamowej. Dopasowanie komunikatu do użytkowników to już kolejny etap całego procesu.

  Reklamy tekstowe

  Pierwsze co widzi odbiorca w przypadku reklam tekstowych to nagłówek. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to największy element reklamy; napisany największą czcionką. To on w głównej mierze decyduje o tym, czy użytkownik internetu zatrzyma wzrok na danej reklamie, czy po prostu ją pominie. Nagłówek powinien zawierać główne słowo kluczowe, na które chce być widoczna firma i w zrozumiały sposób przedstawiać to, co użytkownik znajdzie na stronie po kliknięciu linku promowanego przez Google Ads.

  Pod nagłówkiem znajduje się tekst wyświetlany nieco mniejszą czcionką, jest to tzw. description, czyli opis promowanej podstrony lub ogólnej oferty firmy. Ten tekst powinien zachęcać użytkowników do odwiedzenia strony. Przy jego tworzeniu należy wykorzystać zasady tworzenia tekstów marketingowych, uwzględnić język korzyści i skuteczne CTA, czyli wezwanie do działania. Rodzaj komunikacji stosowany w reklamie powinien być dopasowany do docelowych odbiorców. Warto również przeanalizować, jakie rozwiązania stosuje w swoich reklamach konkurencja i postarać się zrobić to lepiej. Pamiętaj, że obietnice przedstawione w nagłówkach reklam Google Ads muszą zostać spełnione na stronie, w przeciwnym wypadku zapłacisz za kliknięcia, ale nie będą one prowadziły do konwersji, bo jak tylko użytkownik zorientuje się, że został oszukany, szybko opuści Twoją stronę.

  Warto również rozszerzać swoje reklamy. Nagłówek i opis to podstawowe elementy, ale dodawanie obszerniejszych tekstów, informacji o firmie, a nawet linków do poszczególnych podstron jest mile widziane. Trzeba tylko zwrócić uwagę na długość wszystkich elementów, ponieważ ilość znaków jest ograniczona. Komunikaty powinny w zwięzły sposób przedstawiać najważniejsze informacje i zachęcać do działania.

  Reklamy graficzne

  Reklamy graficzne wyświetlają się w sieci reklamowej, czyli np. na stronach partnerskich systemu Google Ads. Dzięki temu mogą docierać do szerokiego grona odbiorców – nie tylko tych, którzy szukają w wyszukiwarce konkretnej frazy. Reklamy w formacie grafik mogą służyć jako promocja nowych produktów, o których konsumenci nie mają jeszcze pojęcia. Aby były skuteczne, muszą przyciągać uwagę użytkownika, a następnie zainteresować go i wzbudzić w nim chęć kliknięcia baneru reklamowego. Powinny składać się z atrakcyjnej i przykuwającej uwagę grafiki oraz zwięzłego komunikatu przedstawiającego największe korzyści dla klienta i zachęcającego do działania. W przypadku kampanii Google Ads w formie graficznej warto stosować reklamy elastyczne, które dopasowują się do przestrzeni na stronie, a także wyświetlają w różnych kombinacjach.

  Nakierowanie na cele i grupę docelową

  Kampanie Google Ads to rodzaj strategii marketingowej, a każda strategia marketingowa powinna być planowana na podstawie celów firmy oraz grupy, do której skierowany będzie przekaz. Mechanizm systemu reklamowego Google w pewnym stopniu pomaga przedsiębiorcom odpowiednio skonfigurować kampanię pod tym kątem.

  Twórca reklamy może wybierać spośród m.in. takich celów:

  • sprzedaż,
  • zwiększenie świadomości i budowanie zasięgu,
  • pozyskiwanie leadów sprzedażowych,
  • generowanie ruchu na stronie.

  Określenie celów marketingowych i biznesowych pozwoli nie tylko dobrać skuteczne działania, ale również w łatwy sposób monitorować efekty. Mechanizm systemu Google Ads będzie informował i przedstawiał statystyki dotyczące sukcesu w osiągnięciu wybranego celu. Oprócz tego do każdego celu przypisane są dostępne typy kampanii, co pozwala na trafniejszy wybór formatu reklamy.

  Wartościowa strona docelowa

  Prowadzenie kampanii Google Ads pozwala osiągnąć efekty szybciej niż działania SEO. Z tego względu jest to strategia często wybierana przez firmy, których sukces zależy od natychmiastowego zwiększenia widoczności i ruchu na stronie. Warto jednak wyjaśnić, że skuteczność reklam utworzonych za pomocą systemu Google nie jest gwarantowana – zwłaszcza gdy kampania nie zostanie dobrze skonfigurowana, a strona docelowa będzie niskiej jakości. Wartość strony docelowej to kolejny aspekt, o który trzeba zadbać, aby reklama utworzona w Google Ads była skuteczna i zachęcała do konwersji, a nie przyczyniała się do zwiększenia współczynnika odrzuceń.

  Witryna, do której będzie prowadził link z reklamy musi być zoptymalizowana pod kątem wrażeń użytkownika, zawierać wartościowy content oraz zachęcać do konwersji. Bez tego nie można liczyć na skuteczność reklamy – nawet jeśli będzie ona generowała sporo kliknięć.

  Znaczenie mają takie aspekty jak:

  • merytoryczne, pozbawione błędów i unikalne teksty;
  • szybkość ładowania zawartości strony;
  • bezpieczeństwo;
  • rozwiązania UX ułatwiające użytkownikom wykonanie zadań;
  • atrakcyjny design;
  • brak błędów technicznych;
  • spójność pomiędzy zawartością strony a treścią reklamy Google Ads.

  Słowa kluczowe dopasowane do intencji użytkowników

  Nie w każdym formacie reklamy słowa kluczowe mają największe znaczenie. W niektórych przypadkach kampania może docierać do użytkowników ze względu na dane demograficznie, czy po prostu dlatego, że została skierowana na konkretny adres URL. Frazy kluczowe mają natomiast szczególne znaczenie w przypadku reklam tekstowych w Google Ads. Jak już wiesz, wyświetlają się one jako płatne linki w sieci wyszukiwania, a żeby do nich dotrzeć, użytkownicy muszą wpisać w wyszukiwarce konkretne frazy.

  Wybór słów kluczowych również będzie decydował o tym, czy reklama osiągnie sukces, czy też nie. Najważniejsze jest to, aby frazy były dopasowane do intencji użytkowników, a tym samym pomagały osiągnąć określony wcześniej cel kampanii. Warto skorzystać z planera słów kluczowych w Google Ads. Jest to narzędzie, które sugeruje, jakie frazy kluczowe mogą się sprawdzić w przypadku konkretnej kampanii. Narzędzie udostępnia takie informacje jak średnia liczba wyszukiwań oraz zmiany w popularności poszczególnych fraz.

  Czym powinna charakteryzować się skuteczna reklama Google Ads?

  Zalety i wady reklam Google Ads

  Promowanie swojego biznesu w sieci za pośrednictwem systemu Google Ads to rozwiązanie, z którego korzystają miliony firm na całym świecie. Jednak idealne rozwiązania nie istnieją i jak każda inna strategia marketingowa, ma ona zarówno swoje mocne, jak i słabe strony.

  Poniżej przedstawione zostały największe zalety i wady systemu reklamowego oferowanego przez firmę Google.

  Rozwiń

  Zalety kampanii Google Ads

  Błyskawiczne efekty to najbardziej znana zaleta kampanii Google Ads. To ona najczęściej wpływa na decyzję przedsiębiorców przy wyborze strategi do zwiększania widoczności w sieci. Jednak szybki rezultat nie jest jedyną mocną stroną największego na świecie systemu reklamowego. Do zalet zaliczyć można również:

  Szeroki zasięg

  Z racji tego, że reklamy w różnych formach mogą docierać do użytkowników nawet wtedy, gdy nie posługują się oni konkretnymi słowami kluczowymi, kampanie mają niezwykle szeroki zakres. Już sama wyszukiwarka Google to ogromny obszar i daje wiele możliwości, a system reklamowy Google Ads składa się przecież jeszcze z sieci reklamowej, która zawiera mnóstwo serwisów, platform i stron partnerskich. Komunikat reklamowy może docierać do osób znajdujących się na każdym poziomie lejka sprzedażowego, a nie tylko do tych, którzy sami szukają produktu czy usługi w wyszukiwarce.

  Kierowanie przekazu do wybranych osób

  Dzięki ustawieniom kampanii można precyzyjnie wyznaczać obszar, w jakim ma wyświetlać się reklama, a także komu ma się ona wyświetlać. Możliwe jest określenie wieku, płci, wykształcenia i zainteresowań docelowych odbiorców, wtedy reklama będzie docierała do osób, które rzeczywiście mogą zmienić się z biernych użytkowników w czynnych, czyli zostać klientami. System Google Ads różni się od niektórych tradycyjnych kanałów reklamowych tym, że zapobiega bezcelowemu inwestowaniu w docieranie do wszystkich. Trzeba pamiętać, że takie działanie nigdy nie jest opłacalne, bo każdy produkt czy usługa przeznaczone są dla konkretnej grupy konsumentów.

  Możliwość dopasowania reklamy do aktualnych potrzeb

  Ta zaleta kampanii Google Ads łączy się w pewnym stopniu z błyskawicznymi efektami. Dzięki natychmiastowym rezultatom można wykorzystać taki rodzaj promocji do reklamowania nadchodzących wydarzeń, wyprzedaży z okazji zbliżających się świąt czy zastosować tzw. RTM (Real Time Marketing), czyli strategię polegającą na odnoszeniu się w przekazie reklamowym do bieżących wydarzeń.

  Optymalizacja kosztów

  W trakcie konfiguracji kampanii Google Ads można ustawić stawkę za kliknięcie oraz określić budżet. Oznacza to, że sam decydujesz o miesięcznych kosztach takiej strategii. Możesz dokładnie ustalić, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na promocję, a po wyczerpaniu budżetu reklama po prostu przestanie się wyświetlać.

  Mniejsze straty w przypadku niepowodzenia

  Jeśli stworzona kampania nie będzie skuteczna, można szybko zareagować, zmienić ustawienia czy wyznaczyć inną stawkę. Nie ma tutaj dużego ryzyka, że przedsiębiorca poniesie ogromne straty w przypadku niepowodzenia. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy prowadzeniem kampanii Google Ads zajmuje się osoba niedoświadczona; wtedy bardzo łatwo można przepalić budżet i nie osiągnąć żadnych efektów.

  Dobry sposób na remarketing

  Remarketing to strategia polegająca na powtórzeniu przekazu reklamowego użytkownikom, którzy odwiedzili stronę, ale nie dokonali zakupu czy nie skorzystali z usługi. System Google Ads pozwala docierać do takich użytkowników poprzez reklamy graficzne i wideo wyświetlające się w sieci reklamowej. Taki zabieg wzmacnia wizerunek marki, utrwala go w świadomości potencjalnych klientów oraz oczywiście w wielu przypadkach generuje bezpośredni zysk.

  Wady Kampanii Google Ads

  Ideały nie istnieją i dotyczy to również strategii marketingowych. Decydując się na konkretne rozwiązanie trzeba rozważyć zarówno jego plusy, jak i minusy. Do wad systemu reklamowego Google Ads zaliczyć można:

  Niechęć użytkowników do reklam

  Niektórzy użytkownicy mają po prostu niechęć do reklam. W przypadku wyników wyszukiwania wolą ominąć płatne linki oznaczone etykietą „Reklama” i przejść od razu do organicznych. Niekiedy banery w sieci reklamowej Google Ads w formie graficznej również są negatywnie odbierane. Takie osoby są przekonane, że jeśli coś jest opłaconą reklamą, to nie może być wartościowe. Jest to oczywiście błędne myślenie, jednak w marketingu chodzi o to, aby dostosowywać się do potrzeb, zachowań i przyzwyczajeń potencjalnych klientów – nawet jeśli kształtują się one przez błędne przekonania.

  Zmienne koszty

  Optymalizacja kosztów wymieniona została jako zaleta, jednak system płatności kampanii Google Ads może być też wadą. Z jednej strony przedsiębiorca tworzący reklamę sam może ustalić stawkę za jedno kliknięcie, jednak z drugiej strony, jeśli konkurencja będzie płacić więcej, ranking reklamy się obniży, przez co będzie ona wyświetlana rzadziej lub na niższej pozycji.

  Brak długofalowych efektów

  Firma może przez wiele miesięcy inwestować w Google Ads i przez cały czas cieszyć się dużą widocznością, jednak gdy tylko kampania zostanie zakończona, promowany serwis będzie niewidoczny – chyba że firma inwestuj jednocześnie w SEO. Wypracowana pozycja w wynikach naturalnych nie zmieni się po zakończeniu kampanii.

  Zalety i wady reklam Google Ads

  Kampanie Google Ads – jak mierzyć skuteczność?

  Nieodłącznym elementem prowadzenia działań marketingowych jest mierzenie ich skuteczności. Tylko dzięki temu można sprawdzić, czy inwestycja jest opłacalna, czy raczej środki zostają przepalone, a rezultatów nie widać. Jak mierzyć skuteczność kampanii Google Ads? O to zadbał system, który udostępnia przedsiębiorcom wszystkie istotne statystyki, dzięki którym można ocenić, czy prowadzone działania mają sens.

  Rozwiń

  Najważniejsze jest określenie celu, jaki chce osiągnąć firma, i analizowanie statystyk na jego podstawie. Inne dane będą sprawdzane, jeśli celem jest wzrost sprzedaży, a inne, gdy firma chce zwiększyć świadomość marki.

  Pozycja w wynikach wyszukiwania

  Pozycja na stronie SERP to wskaźnik, który ma znaczenie, jeśli celem firmy jest zwiększanie świadomości marki, zbudowanie silnego wizerunku, a także zwiększenie ruchu na stronie. System Google Ads oczywiście udostępnia wszystkie dane dotyczące pozycji. Warto analizować, na jakiej pozycji w wynikach nieorganicznych wyświetla się promowany link oraz jak wyglądają statystyki dotyczące ruchu na stronie. Jeśli wynik będzie niesatysfakcjonujący, należy zwiększyć stawkę za kliknięcie i zadbać o wysoki wynik jakości reklamy.

  Przyczyną niskiej pozycji mogą być wyższe stawki konkurencji, które mechanizm systemu Google bierze pod uwagę przy aukcji reklam.

  CTR, czyli współczynnik klikalności

  Aby użytkownicy internetu mogli skorzystać z oferty firmy, kupić produkt czy nawiązać inną interakcję z serwisem, najpierw muszą go odwiedzić. Dlatego jednym z najważniejszych wskaźników w przypadku sprawdzania skuteczności kampanii Google Ads jest CTR, czyli współczynnik klikalności. Pokazuje on, jak często użytkownicy klikają promowany link czy baner reklamowy – jest to stosunek liczby kliknięć do liczby wyświetleń wyrażany w procentach.

  Każda reklama i każde słowo kluczowe ma własny współczynnik klikalności, dlatego bardzo łatwo można sprawdzić skuteczność wszystkich elementów. Dane dotyczące CTR dostępne są oczywiście na koncie Google Ads. A o czym może świadczyć niski współczynnik klikalności, czyli stosunek kliknięć do wyświetleń? Oczywiście jest to jasny sygnał, że utworzona reklama jest nieskuteczna, ale jakie są tego przyczyny? Zależy to m.in. od jej formatu. W przypadku reklam tekstowych, wyświetlających się w sieci wyszukiwania, problemem mogą być słowa kluczowe. Jeśli będą źle dobrane, reklama będzie docierała np. do użytkowników, którzy nie są zainteresowani ofertą. W takiej sytuacji wyświetlania najprawdopodobniej nie będą przekładały się na wysoki CTR. Dlatego należy sprawdzać współczynnik klikalności wszystkich słów kluczowych, użytych w kampanii Google Ads. To pozwoli ocenić, które z nich są skuteczne, a które nie generują kliknięć.

  Innym powodem niskiego CTR mogą być źle utworzone nagłówki i opisy reklam. Niezachęcające treści, które nie opisują tego, co użytkownik znajdzie na stronie i nie zawierają wezwania do działania nie będą generowały kliknięć. Problemem może być również zbyt mała ilość informacji, dlatego warto rozszerzać reklamy.

  Natomiast w przypadku banerów reklamowych wyświetlanych w sieci wyszukiwania powodem niskiego CTR mogą być:

  • źle dobrane słowa kluczowe;
  • nieodpowiednie kierowanie reklamy;
  • brak wezwania do działania;
  • niezachęcająca treść;
  • nieatrakcyjna grafika.

  Współczynnik konwersji

  Kolejnym istotnym wskaźnikiem skuteczności reklam Google Ads jest współczynnik konwersji. Uzyskuje się go przez podzielenie liczby konwersji przez liczbę wszystkich interakcji. Konwersja to działania wykonane na stronie, które przynoszą firmie korzyści w postaci zysków lub zrealizowania innych celów biznesowych. Użytkownicy wykonują akcje w odpowiedzi na kierowane do nich działania marketingowe oraz rozwiązania na stronie.

  Niski współczynnik konwersji świadczy o tym, że problemem nie jest treść reklamy, tylko to, co znajduje się na stronie docelowej. Oznacza to, że kampania Google Ads może zostać odpowiednio skonfigurowana, lecz jeśli witryna, do której prowadzi promowany link nie będzie wartościowa i atrakcyjna dla odwiedzających, wysoki CTR nie będzie miał żadnego znaczenia.

  ROAS – zwrot wydatków za reklamę

  Podczas badania skuteczności reklam Google Ads warto wziąć pod uwagę również wskaźnik ROAS (Return On Ad Spend), czyli stosunek kosztów kampanii do przychodów.

  Kampanie Google Ads – jak mierzyć skuteczność?

  Reklama Google Ads – kiedy się sprawdzi?

  Kampanie reklamowe Google Ads to obok pozycjonowania najczęściej stosowana strategia digital marketingu. Jak zostało wspomniane wcześniej, jeśli tylko budżet na to pozwala, warto inwestować w obie metody zwiększania widoczności jednocześnie. Będą się one wzajemnie uzupełniały, dzięki czemu cały proces może okazać się skuteczniejszy i mieć szerszy zasięg.

  Rozwiń

  Nie można zatem określić, które działanie jest lepsze. Obie metody mają swoje wady i zalety, i odpowiednio poprowadzone mogą zwiększyć widoczność w sieci i doprowadzić firmę do sukcesu. Jednak istnieją pewne okoliczności, kiedy to właśnie reklamy Google Ads mogą okazać się najskuteczniejszym rozwiązaniem – a zwłaszcza na początku.

  Rozpoczęcie nowej działalności

  Prawie żadne przedsiębiorstwo na początku swojej działalności nie generuje wysokich zarobków i nie ma na starcie szerokiego grona klientów. Do tego dochodzi się stopniowo, poprzez odpowiednie działania marketingowe, zwiększenie rozpoznawalności i budowanie zaufania. Aby szybko zwiększyć widoczność w internecie i jednocześnie zoptymalizować koszty, warto zainwestować w kampanie Google Ads, które w krótkim czasie pozwolą firmie pokazać się w sieci i zdobyć klientów. W takich okolicznościach szczególnie sprawdzą się kampanie wizerunkowe oraz reklamy graficzne i wideo w sieci reklamowej Google. Takim sposobem możesz promować produkty i usługi, o których potencjalni klienci nie mają jeszcze pojęcia i poprawić ogólną rozpoznawalność marki na rynku.

  Utworzenie nowego serwisu internetowego

  Nowy serwis internetowy, który nie ma jeszcze historii i bogatego zaplecza w postaci linków zewnętrznych, trudno jest doprowadzić na wysoką pozycję w wynikach naturalnych. Czasami na efekty trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego na początku warto zwiększyć widoczność w linkach nieorganicznych, właśnie poprzez system Google Ads. Pozwoli to poprawić widoczność i pozyskać klientów, w czasie gdy pozycjonerzy będą pracowali na to, aby zdobyć silną pozycję w wynikach naturalnych. Jest to również dobry sposób na sprawdzenie skuteczności poszczególnych słów kluczowych. W systemie Google Ads możesz sprawdzić, które frazy generują najwięcej ruchu i konwersji, a następnie wykorzystać je do pozycjonowania organicznego.

  Strony one page i landing page

  Serwisy one page – jak sama nazwa wskazuje – składają się z tylko jednej strony. Oznacza to, że nie są one zbyt obszerne i zawierają bardzo mało treści, przez co rozlokowanie słów kluczowych to spore wyzwanie. Oprócz tego niemożliwe jest stworzenie bogatej sieci linków. Wszystko to powoduje, że pozycjonowanie takiego serwisu jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Dlatego zwiększanie widoczności witryn one page zazwyczaj odbywa się właśnie za pośrednictwem kampanii reklamowych Google Ads.

  Podobnie wygląda to w przypadku landing page, czyli strony, która została stworzona, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, a następnie wygenerować konwersje. Tego typu strony często tworzone są na jakiś czas, oprócz tego zawierają też niewiele treści. Dlatego ich pozycjonowanie również może okazać się niemożliwe. W tym przypadku także wykorzystuje się system Google Ads.

  Realizacja krótkookresowych celów

  Kampanie reklamowe Google Ads doskonale sprawdzają się też, jeśli firma chce zrealizować krótkookresowe cele. Przykładami mogą być szybkie pozyskanie nowych leadów, wypromowanie nadchodzącego wydarzenia czy zwiększenie sprzedaży w konkretnym miesiącu.

  Reklama Google Ads – kiedy się sprawdzi?

  Na co zwrócić uwagę wybierając agencję do Google Ads?

  Jeśli uznasz, że Twoja firma potrzebuje specjalistycznej pomocy w prowadzeniu kampanii Google Ads, czeka Cię wyzwanie w postaci wyboru agencji SEM. Na rynku znaleźć można masę firm i specjalistów, którzy oferują usługi dotyczące kampanii Google. Trzeba pamiętać, że sposób zarządzania kampanią będzie miał wpływ na jej skuteczność i jednocześnie sukces firmy, dlatego powinien to robić ktoś, kto ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

  Rozwiń

  Czym kierować się przy wyborze specjalistów do tworzenia reklam Google Ads? Agencja, której będzie można zaufać, powinna spełniać kilka warunków:

  Certyfikacja Google i status Partnera

  Firma oferująca usługi w zakresie Google Ads powinna przede wszystkim móc pochwalić się odpowiednimi kwalifikacjami. Najlepiej wybrać taką agencję, w której wszyscy pracownicy mają certyfikaty Google w zakresie różnych typów reklam. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czy agencja ma status Partnera Google. Oznacza to, że spełniła ona warunki firmy Google, takie jak:

  • określona liczba pracowników z certyfikatami Google;
  • skuteczność na konkretnym poziomie;
  • prowadzenie kampanii w określonych budżetach.

  Warunki umowy

  Umowa dotycząca świadczenia usług w zakresie Google Ads powinna być elastyczna i zabezpieczać obie strony. Najlepiej, jeśli będzie to umowa na czas nieokreślony z krótkim okresem wypowiedzenia. Dzięki temu w razie niezadowolenia z pracy agencji możliwa będzie rezygnacja. Oprócz tego warto dokładnie zapoznać się z tym, co obejmuje usługa, jakie działania będą wdrażane oraz jak wyglądają koszty.

  Doświadczenie w konkretnej branży

  Prowadzenie kampanii Google Ads nigdy nie wygląda tak samo. Inne rozwiązania trzeba będzie zastosować w przypadku sklepu internetowego ze sprzętem sportowym, a inne w przypadku firm oferujących np. usługi fryzjerskie. Ze względu na charakter działalności oraz cechy odbiorców, do każdego z tych biznesów trzeba będzie zastosować inne działania. Z tego względu warto sprawdzić, czy wybrana agencja ma doświadczenie w konkretnej branży.

  Indywidualne rozwiązania

  Jeśli agencja oferuje uniwersalne rozwiązanie bez zapoznania się z sytuacją firmy i jej celów biznesowych, to pewne jest, że prowadzone przez nią kampanie nie będą skuteczne. Reklamy Google Ads muszą być projektowane na podstawie indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa, a jeśli agencja tego nie oferuje, to nie warto z nią współpracować.

  Kilka modeli rozliczeń

  Często spotykanym modelem rozliczeń jest procent od obsługiwanego budżetu. Niestety takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Taka sama prowizja bez względu na wysokość budżetu może być niekorzystna dla klienta lub dla agencji, co może sprawić, że działania przez nią podejmowane będą wykonywane niedbale.

  Raportowanie efektów pracy

  Przed podpisaniem umowy warto upewnić się, że agencja będzie odpowiednio raportowała efekty prowadzenia kampanii Google Ads. Specjaliści powinni analizować wszystkie wskaźniki dotyczące skuteczności reklamy i regularnie informować klienta o zmianach. Dzięki temu można ocenić jakość pracy agencji i zdecydować, czy inwestycja ma sens.

  Na co zwrócić uwagę wybierając agencję do Google Ads?
  Bezpłatna konsultacja

   That’s right,

   Let’s talk!

   Porozmawiajmy o tym, jak możesz zwiększyć sprzedaż w swoim biznesie dzięki efektywnym kampaniom reklamowym.

   • I Wypełnij formularz kontaktowy.
   • II Nasz Specjalista ADS skontaktuje się telefonicznie i ustali dogodny termin konsultacji.
   • III Na bezpłatnej konsultacji przedstawiamy wyniki naszej analizy.
   • IV Po konsultacji otrzymasz podsumowanie oraz wskazówki, jak efektywnie reklamować swój biznes w sieci.