Performance marketing – co to jest?

Performance marketing – co to jest?

W performance marketingu liczy się przede wszystkim skutek podjętych działań, czyli reakcje użytkowników na skierowane do nich komunikaty. Taka strategia to odpowiedź na coraz większą liczbę treści reklamowych, która obniża skuteczność działań promocyjnych i powoduje przepalanie budżetu. Skupianie się na konkretnych rezultatach pozwala zmaksymalizować skuteczność reklamy, przy jednoczesnej optymalizacji budżetu – tak właśnie działa performance marketing. Co to jest i kiedy warto z niego korzystać? Sprawdź.

Czym jest performance marketing?

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat opracowano wiele metod marketingu internetowego. Niektóre z nich uważane są obecnie za absolutną podstawę działań promocyjnych każdej firmy. Jak wiadomo, reklama jest dźwignią handlu, bez marketingu nawet najlepszy produkt nie będzie się sprzedawał. Problem polega na tym, że inwestując w reklamę, nigdy nie możemy być na 100% pewni, że ona zadziała i przyniesie zysk – nawet jeśli doskonale sprawdza się u kogoś innego.

Z pomocą przychodzi performance marketingco to takiego? Inaczej nazywany jest marketingiem efektywnościowym. Jest to strategia nakierowana na wypracowywanie konkretnych wyników i osiąganie jasno określonych efektów. Działania wdrażane w jej ramach mają zachęcić odbiorcę komunikatu reklamowego do wykonania rentownej (pośrednio lub bezpośrednio) akcji. Istotne jest to, że w tym modelu działania reklamodawca płaci wyłącznie za efekt. Dlatego performance marketing mocno związany jest z pojęciem konwersji. Konwersja to pożądana z punktu widzenia firmy akcja, którą ma wykonać użytkownik. Na jej podstawie ocenia się skuteczność reklam i rozlicza rezultaty. Nie musi być to jednak sprzedaż. Inne przykłady konwersji to:

 • rejestracja w serwisie,
 • wykonanie telefonu,
 • wysłanie zapytania,
 • wypełnienie formularza,
 • zapisanie się do newslettera.

Warto wspomnieć również zjawisko tzw. ślepoty banerowej, które w pewnym sensie przyczynia się do tego, że coraz więcej firm korzysta z performance marketingu. Co to jest ślepota banerowa? To nic innego jak ignorowanie komunikatów reklamowych przez użytkowników. Internauci przyzwyczajeni są do wyskakujących co chwila banerów, dlatego nie zwracają na nie uwagi. W takim przypadku rozliczanie się za konkretną akcję np. opłata za kliknięcie reklamy jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż płacenie za samo jej wyświetlenie.

Performance marketing – przykłady

Na początku warto podkreślić, że nie istnieje jedna konkretna forma czy narzędzie performance marketingu. Co to znaczy? Otóż integralnym elementem tej strategii jest model rozliczenia – płatność za wypracowane efekty. Dlatego marketing efektywnościowy można wykorzystywać w różnych kanałach digital marketingu.

Obszary, w których najczęściej stosowany jest performance marketing, to: płatne kampanie reklamowe (w Google Ads i na portalach społecznościowych), e-mail marketing, retargeting, programy afiliacyjne, porównywarki cenowe.

Przykładowe modele rozliczeń performance marketingu:

 • CPC (Cost Per Click) – koszt za jedno kliknięcie,
 • CPA (Cost Per Action) – koszt za wykonanie konkretnej akcji,
 • CPL (Cost Per Lead) – koszt za pozyskanie kontaktu do potencjalnego klienta,
 • CPS (Cost Per Sale) – koszt za sfinalizowaną transakcję,
 • CPO (Cost Per Order) – koszt za złożone zamówienie.

Performance marketing – największe zalety

Zastanawiasz się nad wykorzystaniem tej strategii do promocji swojej firmy? Aby podjąć decyzję, nie wystarczy wiedzieć, na czym polega performance marketing, co to jest konwersja i jakie są modele rozliczeń. Tutaj potrzeba konkretnych informacji. A co jest bardziej konkretne niż lista zalet oraz korzyści, jakie może przynieść taka strategia? Oto najważniejsze z nich:

 • maksymalizacja efektów – marketing efektywnościowy nastawiony jest na osiąganie konkretnych celów, dlatego masz pewność, że gdy płacisz, otrzymasz w zamian jakąś korzyść;
 • optymalizacja kosztów – ponosisz koszty wyłącznie, gdy użytkownik wykona określoną przez Ciebie akcję, dzięki czemu nie musisz martwić się o przepalanie budżetu;
 • łatwe mierzenie efektów – performance marketing pozwala na dokładnie mierzenie liczby wykonanych akcji i monitorowanie, jak komunikat reklamowy wpływa na odbiorców;
 • transparentność – ten aspekt poniekąd związany jest z mierzalnością efektów, bo dzięki temu, że masz wgląd w wyniki działań reklamowych, wiesz, co najlepiej działa na Twoich odbiorców.

Warto wspomnieć, że koszty działań reklamowych rosną. Dlatego dziś performance marketing ma jeszcze większe znaczenie. Dzięki takiej strategii nie inwestujesz w ciemno – dokładnie wiesz, za co zapłacisz i jakie korzyści przyniesie Ci dana inwestycja. Jeśli stosujesz model rozliczeniowy CPS, płacisz tylko za sfinalizowaną transakcję. To oznacza, że ponosisz koszty wyłącznie, gdy działania generują realny zysk.

Kiedy najlepiej sprawdzi się performance marketing? Kiedy masz jasno określony cel i wiesz, do czego dążysz.

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 9

  Zobacz inne wpisy

  Reklama telewizyjna vs. internetowa – wady i zalety

  Reklama telewizyjna vs. internetowa – wady i zalety

  Czym jest newsletter i jakie narzędzia można do niego wykorzystać?

  Czym jest newsletter i jakie narzędzia można do niego wykorzystać?

  Jak tworzyć wysokiej jakości i wartościowe treści?

  Jak tworzyć wysokiej jakości i wartościowe treści?

  Darmowa konsultacja

   That’s right,

   Let’s talk!

   Porozmawiajmy o tym, jak możesz zwiększyć sprzedaż w swoim biznesie dzięki efektywnym kampaniom reklamowym.

   • I Wypełnij formularz kontaktowy.
   • II Nasz Specjalista ADS skontaktuje się telefonicznie i ustali dogodny termin konsultacji.
   • III Na bezpłatnej konsultacji przedstawiamy wyniki naszej analizy.
   • IV Po konsultacji otrzymasz podsumowanie oraz wskazówki, jak efektywnie reklamować swój biznes w sieci.
   Pobierz bezpłatną
   CHECKLISTĘ
   SKUTECZNEJ KAMPANII
   GOOGLE SHOPPING ADS
   i dowiedz się, jak zwiększyć zyski z reklam produktowych
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez iCEA PERFORMANCE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej informacji w Polityce prywatności.