Jak badać efektywność kampanii marketingowych w mediach społecznościowych?

Jak badać efektywność kampanii marketingowych w mediach społecznościowych?

Wykorzystanie marketingu w mediach społecznościowych to obecnie podstawa każdej sprzedażowej strategii. Skąd jednak wiedzieć, czy podjęte kroki są rzeczywiście skuteczne i przynoszą korzyści Twojej marce? Jednym z najlepszych sposobów na zmierzenie kilku kluczowych wskaźników wydajności (KPI) lub konkretnych wartości, które mogą pomóc Ci określić, jak skutecznie Twoja firma osiąga swoje cele w mediach społecznościowych. Posiadanie dokładnego zestawu danych, z którego można czerpać wiedzę dotyczącą kampanii, pomoże Ci ocenić, co działa, a co nie, dzięki czemu będziesz mógł wprowadzić niezbędne poprawki.

Znaczenie mediów społecznościowych

Marki e-commerce mają unikalny zestaw metod marketingowych, które odróżniają je od innych rodzajów firm. Niemniej jednak, media społecznościowe są jednym z najlepszych narzędzi, które wchodzą w skład ich strategii. Użytkownicy często poszukują ofert w popularnych serwisach lub dzielą się tam opiniami. W dzisiejszych czasach wiele osób dokonuje nawet zakupu za pośrednictwem platformy mediów społecznościowych, więc warto zadbać o to, aby tego typu przekaz był elementem strategii marketingowej.

Handel elektroniczny i media społecznościowe na ogół współgrają ze sobą, dlatego analizowanie wyników tych portali może dać Ci wiele informacji dotyczących tego, jak skuteczne działania marketingowe prowadzi Twoja firma. Pomiar, monitorowanie i analizowanie każdego możliwego wskaźnika pomoże Ci sprawić, że Twoje działania będą przynosić rzeczywiste i pożądane efekty. Oto kilka ważnych elementów, które należy śledzić, jeśli chodzi o marketing w mediach społecznościowych:

1. Liczba obserwujących

To, ilu użytkowników obserwuje Cię w mediach społecznościowych, jest jednym z najbardziej oczywistych do zbadania wskaźników, który jesteś w stanie poznać na pierwszy rzut oka. Chodzi tu o całkowitą liczbę odbiorców, którzy mogą zobaczyć publikowane przez Ciebie treści. Oto kilka konkretnych elementów, na które należy zwrócić uwagę:

Liczba aktywnych obserwujących – zwróć szczególną uwagę na tę liczbę, ponieważ dzięki temu dowiesz się, która grupa odbiorców najbardziej angażowała się w udostępniane przez Ciebie treści w ciągu ostatnich 30 dni.

Liczba nowych obserwujących – sprawdź, czy liczba Twoich obserwujących stale się zwiększa? Czy notujesz nagły spadek popularności? Zwróć uwagę na zmiany tego wskaźnika, aby określić skuteczność swoich działań.

Roczny wzrost liczby obserwujących – pamiętaj, że zbudowanie bazy aktywnych obserwujących może zająć dużo czasu. Średnia roczna stopa wzrostu obserwujących, według ekspertów, wynosi około 23% na Facebooku i Twitterze, 24% na LinkedIn i 20% na Pintereście.

2. Bezpośrednie zakupy

Jeśli nie umożliwiasz użytkownikom dokonywania zakupów bezpośrednio z Twojego konta społecznościowego, możesz wiele stracić. Analizuj więc, jak często użytkownicy kupują bezpośrednio z Twoich profili i spróbuj dowiedzieć się, które posty generują największe przychody. Dzięki temu ustalisz, jakie treści są najskuteczniejsze i będziesz mógł częściej z nich korzystać.

3. Wskaźnik zaangażowania

Na platformach społecznościowych bardzo łatwo zmierzyć zaangażowanie użytkowników. Za pomocą specjalnych narzędzi analitycznych, nie trudno jest określić liczbę udostępnień, polubień, komentarzy, kliknięć linków i wyświetleń posta. Dzięki nim możliwe jest również mierzenie zasięgu, który wskazuje, ilu użytkowników widzi opublikowany przez Ciebie fragment treści. Tego typu pomiary pomogą Ci ustalić, czy publikujesz odpowiedni rodzaj treści we właściwym czasie. Dane o zaangażowaniu umożliwiają również zmierzenie tego, czy jakość treści jest dopasowana do odbiorców.

4. Średnia ocena

Na Facebooku użytkownicy mogą oceniać firmy w pięciogwiazdkowej skali. Warto więc wiedzieć, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na maksymalną ocenę. Nie możesz sobie również pozwolić na ignorowanie recenzji w mediach społecznościowych – to cenna informacja zwrotna dotycząca skuteczności Twojej kampanii.

5. Dane o ruchu

Zbadaj dokładnie, ile ruchu w Twojej witrynie pochodzi z mediów społecznościowych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pomaga określić, czy wysiłek, jaki wkładasz w swoją kampanię, jest rzeczywiście opłacalny. Głównym celem każdego właściciela firmy powinno być zwiększenie sprzedaży, co jest możliwe tylko wtedy, gdy użytkownicy trafią do jego sklepu. Musisz także zwrócić uwagę na ruch na swoim blogu i to, jaką jego część możesz przekierować do mediów społecznościowych.

6. Współczynnik konwersji

Wskaźnik ten jest szczególnie ważny dla płatnych kampanii w mediach społecznościowych, których głównym celem jest zwiększenie przychodów ze sprzedaży. Zwróć więc szczególną uwagę na współczynnik konwersji, który powie Ci, ilu docelowych odbiorców przybywa do Twojej witryny za pośrednictwem płatnej reklamy w mediach społecznościowych i dokonuje zakupu.

7. Liczba hashtagów i udostępnień

O sukcesie marki można mówić wtedy, kiedy jest ona popularnym i ważnym elementem internetowego rynku. To, jak często Twoja firma jest wymieniana w mediach społecznościowych, może pokazać Ci, jakie miejsce w branży zajmujesz. Dokładnie zbadaj więc liczbę hashtagów i udostępnień związanych z Twoją marką, aby dowiedzieć się, czy Twoje metody są rzeczywiście skuteczne.

Analizuj i wprowadzaj zmiany

Analizowanie swoich działań marketingowych powinno być priorytetem każdego właściciela firmy. Warto więc znać wyżej wymienione wskaźniki i wiedzieć, jak je interpretować, aby móc wdrażać konieczne zmiany, które korzystnie wpłyną na funkcjonowanie Twojej marki. W obecnych czasach obecność w mediach społecznościowych jest niemal konieczna, aby mieć szansę na jakikolwiek sukces. Zadbaj więc o to już dziś i postaw pierwsze kroki w kierunku swojego celu.

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 10

  Zobacz inne wpisy

  Jak media społecznościowe mogą pomóc w rozwoju firmy?

  Jak media społecznościowe mogą pomóc w rozwoju firmy?

  Czym jest marketing automation?

  Czym jest marketing automation?

  Influencer marketing – co to jest?

  Influencer marketing – co to jest?

  Darmowa konsultacja

   That’s right,

   Let’s talk!

   Porozmawiajmy o tym, jak możesz zwiększyć sprzedaż w swoim biznesie dzięki efektywnym kampaniom reklamowym.

   • I Wypełnij formularz kontaktowy.
   • II Nasz Specjalista ADS skontaktuje się telefonicznie i ustali dogodny termin konsultacji.
   • III Na bezpłatnej konsultacji przedstawiamy wyniki naszej analizy.
   • IV Po konsultacji otrzymasz podsumowanie oraz wskazówki, jak efektywnie reklamować swój biznes w sieci.
   Pobierz bezpłatną
   CHECKLISTĘ
   SKUTECZNEJ KAMPANII
   GOOGLE SHOPPING ADS
   i dowiedz się, jak zwiększyć zyski z reklam produktowych
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez iCEA PERFORMANCE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej informacji w Polityce prywatności.