Czym jest UTM i jak może nam się przydać w kampaniach Google Ads?

Czym jest UTM i jak może nam się przydać w kampaniach Google Ads?

Analityka to obszar, bez którego nie da się wykorzystać pełnego potencjału narzędzi czy kanałów marketingowych. Analiza statystyk pozwala marketerom ocenić, czy wdrażane działania są efektywne, co bardziej zachęca użytkowników do konwersji i które kreacje są najskuteczniejsze. W marketingu internetowym analityka nie powinna sprawiać problemu, bo do dyspozycji mamy mnóstwo narzędzi, pozwalających dokładnie zbadać np. statystyki dotyczące ruchu na stronie. Takim narzędziem jest UTM tag śledzący. Czym jest i jak można go wykorzystać w kampaniach Google Ads? Wyjaśniamy!

Co to jest tag UTM?

UTM (Urchin Tracking Module) to parametr śledzenia, czyli tag dołączany do adresu URL. Dzięki niemu uzyskasz statystyki dotyczące ruchu na Twojej stronie internetowej. Zastanawiasz się, po co Ci tagowanie linków, skoro narzędzie Google Analytics udostępnia wszystkie informacje? Otóż za pomocą tagów UTM możliwe jest uzyskanie znacznie dokładniejszych danych.

Wyposażony w specjalne parametry adres URL pozwala sprawdzić, skąd dokładnie pochodzi ruch, czy był to ruch płatny, czy organiczny, a nawet, który post wygenerował konwersję w przypadku promocji np. na Facebooku.

Elementy linku z tagami UTM

Do jednego adresu URL możesz dodać aż pięć tagów UTM – każdy z nich dotyczy czegoś innego:

 • Source – źródło ruchu, czyli skąd na stronę przychodzą użytkownicy. Może być to Google, newsletter, social media czy konkretna witryna.
 • Medium – określa dokładny typ źródła ruchu np. organic (czyli ruch organiczny), CPC (płatne kampanie), Ads (np. reklama na Facebooku), e-mail (np. w przypadku newslettera).
 • Campaign – nazwa kampanii reklamowej. Pomaga rozróżnić np. dwie kampanie o różnych celach.
 • Content – pomaga rozróżnić np. dwa banery w jednej kampanii reklamowej. W takim przypadku tagi mogą być opisane jako baner 1 lub baner 2.
 • Term – służy do oznaczania słów kluczowych w płatnych kampaniach reklamowych.

Aby prawidłowo przeprowadzić tagowanie linków, UTM Source należy poprzedzić znakiem zapytania. Oprócz tego poszczególne parametry powinny być od siebie oddzielone znakiem „&”.

Otagowany link może wyglądać na przykład tak:

nazwadomeny.pl?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=nazwakampani&utm_content=wersja

Tagowanie linków Google Ads

UTM tag śledzący daje nam bardzo szerokie możliwości w obszarze analityki. Dzięki parametrom dodanym do adresu URL możliwe jest mierzenie istotnych wskaźników, przede wszystkim w kampaniach reklamowych w social mediach (Facebook Ads, LinkedIn Ads), kampaniach e-mail marketingowych, artykułach sponsorowanych i gościnnych publikacjach oraz w kampaniach Google Ads.

Reklamy utworzone za pomocą systemu Google to obecnie jedna z najważniejszych form promocji w sieci. Sprawdzają się zarówno w przypadku globalnych przedsiębiorstw, jak i lokalnych firm z niewielkim budżetem. Jednak kluczem do sukcesu są prawidłowe ustawienia kampanii. Na początku, przy uruchamianiu pierwszej reklamy mogą zdarzyć się błędy. To dlatego, że nie wiemy, jak na poszczególne kreacje zareagują internauci.

Wszystkie istotne informacje uzyskamy dzięki tagowaniu linków – UTM w adresie URL pomoże nam ocenić efektywność danej kampanii i zdecydować o wdrożeniu ewentualnych zmian.

Oprócz tego możemy również ocenić, który kanał sprawdza się lepiej – wyniki organiczne czy płatne reklamy.

UTM tag: testy A/B kampanii reklamowych

Do czego jeszcze warto wykorzystać tagowanie linków? UTM pomaga w przeprowadzaniu testów A/B kampanii i poszczególnych reklam. Przykładowo możesz stworzyć dwa banery reklamowe, różniące się np. wezwaniem do działania, grafiką lub tekstem, a następnie odpowiednio je oznaczyć poprzez tagowanie linków. Google Analytics, na podstawie danych uzyskanych poprzez tagi UTM, pokaże Ci, która wersja generuje więcej kliknięć i sprowadza na stronę większy ruch.

Przykładowe oznaczenie banerów reklamowych, różniących się wezwaniem do działania:

 1. nazwadomeny.pl?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=nazwakampani&utm_content=cta_zobacz więcej
 2. nazwadomeny.pl?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=nazwakampani&utm_content=cta_sprawdź

UTM tag – jak go stworzyć i dodać do adresu URL?

Jeśli chodzi o sam proces tagowania linków, Google bardzo ułatwia nam dodawanie parametrów do adresów URL. W kampaniach Google Ads można skorzystać z tagowania automatycznego. Jeśli chcesz wykorzystać tagi śledzące w innych kanałach np. w kampaniach na Facebooku lub w e-mail marketingu, również nie musisz tworzyć otagowanych adresów ręcznie.

Za pomocą darmowego narzędzia od firmy Google – Campaign URL Builder, adres z parametrami UTM wygenerujesz automatycznie.

Campaign URL Builder

Wystarczy uzupełnić formularz, a otagowany adres URL wygeneruje się sam. Następnie należy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu. Dane z otagowanych linków znajdziesz w Google Analytics.

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 13

  Zobacz inne wpisy

  Czy można wykorzystać nazwę konkurencji w reklamach Google Ads?

  Czy można wykorzystać nazwę konkurencji w reklamach Google Ads?

  GSP AdWords

  GSP AdWords

  Jak wybrać agencję do prowadzenia Google Ads?

  Jak wybrać agencję do prowadzenia Google Ads?

  Darmowa konsultacja

   That’s right,

   Let’s talk!

   Porozmawiajmy o tym, jak możesz zwiększyć sprzedaż w swoim biznesie dzięki efektywnym kampaniom reklamowym.

   • I Wypełnij formularz kontaktowy.
   • II Nasz Specjalista ADS skontaktuje się telefonicznie i ustali dogodny termin konsultacji.
   • III Na bezpłatnej konsultacji przedstawiamy wyniki naszej analizy.
   • IV Po konsultacji otrzymasz podsumowanie oraz wskazówki, jak efektywnie reklamować swój biznes w sieci.
   Pobierz bezpłatną
   CHECKLISTĘ
   SKUTECZNEJ KAMPANII
   GOOGLE SHOPPING ADS
   i dowiedz się, jak zwiększyć zyski z reklam produktowych
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez iCEA PERFORMANCE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej informacji w Polityce prywatności.